Indian Cuisine - Country of origin - India


Ashoka Instant Delhi Dal Makhani 280 g
Rating value is 4 of 5
Last pieces in stock!
(5 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Rich, tomato-led lentil and bean curry that heats in about 3 minutes—ideal with rice, naan or roti for a quick, filling meal.


Ashoka Instant Matar Paneer (Tofu) 280 g
Rating value is 4 of 5
In stock
(> 20 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Comforting tomato-based curry with green peas and tofu, ready in about 3 minutes—serve with rice or naan for an easy, warming meal.


Royal Orient Okra in brine 400 g
Rating value is 4 of 5
In stock
(16 pc)
2,84 €
(0,71 €/100 g)
2,58 € excl. VAT
Tender, mildly flavoured okra in a tangy brine—simply drain and add to stews, soups, salads, or mezze plates for quick vegetable texture.


Swad Garlic paste 300 g
Rating value is 4 of 5
In stock
(15 pc)
2,65 €
(0,88 €/100 g)
2,41 € excl. VAT
Smooth, ready-to-use garlic paste that saves prep time and adds a bold savoury kick to curries, marinades, sauces, and stir-fries.


Swad Indian bread Papadum garlic 200g
Rating value is 4 of 5
In stock
(10 pc)
2,39 €
(1,20 €/100 g)
2,17 € excl. VAT
Thin, crisp papadums with a bold garlic aroma—quick to roast or fry and ideal alongside curries, dals, or as a crunchy snack with chutney.


Essa Curry ground 500 g
Rating value is 3 of 5
In stock
(10 pc)
3,32 €
(0,66 €/100 g)
3,02 € excl. VAT
Warm, aromatic ground curry blend that dissolves smoothly into sauces and soups—ideal for curries, rice dishes, marinades, and roasted veg.


Ashoka Instant Baighan Bharta 280 g
Rating value is 3 of 5
Last pieces in stock!
(9 pc)
3,06 €
(1,09 €/100 g)
2,78 € excl. VAT
Smoky roasted eggplant in a rich tomato sauce—simply heat and serve with rice, naan, or as a quick filling for wraps and sandwiches.


Ashoka Instant Palak Paneer (Tofu) 280 g
Rating value is 3 of 5
In stock
(15 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Mild spinach curry with tofu pieces, ready in about 3 minutes—just heat and serve with rice, naan, or chapati for an easy meal.


Ashoka Chutney Pakora 250 g
Rating value is 3 of 5
In stock
(18 pc)
2,70 €
(1,08 €/100 g)
2,45 € excl. VAT
Spicy tamarind and green chilli chutney with a sweet-sour kick—ideal for dipping pakoras and samosas, or adding heat to sandwiches and…


Ashoka Instant Dal Tadka 280 g
Rating value is 3 of 5
Last pieces in stock!
(7 pc)
2,47 €
(0,88 €/100 g)
2,25 € excl. VAT
Hearty lentils cooked with fried onions and tomatoes in a classic tadka-style seasoning; ready to heat and serve with rice or naan in…


SWAD peanut cookies with pistachios 250 g
Last pieces in stock!
(4 pc)
5,17 €
4,70 € excl. VAT
Crunchy peanut-forward cookies with pistachio pieces, ideal with chai or coffee and great for sharing, lunchboxes, or crumbling over ice…


SWAD peanut cookies with mixed nuts 250 g
In stock
(10 pc)
4,99 €
4,54 € excl. VAT
Sweet, nutty cookies with a roasted peanut aroma and extra crunch from mixed nuts—ideal with chai or coffee, or as an easy snack on the go.


SWAD peanut cookies with almonds 250 g
Last pieces in stock!
(9 pc)
4,68 €
4,25 € excl. VAT
Crisp, nut-forward cookies with roasted peanut flavour and almond slices—ideal with tea or coffee, or crushed over ice cream for extra…


SWAD peanut cookies with cashews 250 g
Last pieces in stock!
(8 pc)
4,68 €
4,25 € excl. VAT
Crunchy, nut-forward cookies with a roasted peanut flavour and a buttery cashew finish—ideal with tea or coffee, or crumbled over ice cream.


Swad Mango puree Kesar sweetened 850 g
In stock
(> 20 pc)
4,68 €
(0,55 €/100 g)
4,25 € excl. VAT
Smooth, sweet Kesar mango purée that blends easily into lassi, smoothies, desserts, and baking for quick, consistent mango flavour all year…


SWAD coconut cookies 250 g
Last pieces in stock!
(7 pc)
3,82 €
3,47 € excl. VAT
Crisp, coconut-forward cookies with a gently sweet, toasted aroma—ideal with tea or coffee, and great crumbled over yogurt or ice cream.


SWAD sesame cookies 250 g
Last pieces in stock!
(6 pc)
3,69 €
3,35 € excl. VAT
Crisp, lightly sweet cookies with a toasted sesame aroma—ideal with tea or coffee, great for dunking, and tasty crumbled over yogurt or ice…


Ashoka Lentils with cumin rice 250 g
Last pieces in stock!
(8 pc)
3,10 €
(1,24 €/100 g)
2,82 € excl. VAT
Hearty lentils paired with fragrant cumin-scented basmati rice—simply heat and serve for a quick, warming lunch or easy dinner.


Ashoka Chutney Mango Sweet 250 g
In stock
(15 pc)
3,06 €
(1,22 €/100 g)
2,78 € excl. VAT
Fruity, gently spiced mango chutney with a thick texture—ideal as a dip for samosas, a curry side, or a sweet glaze for grilled meats.


Ashoka Instant Chana Pulao 280 g
In stock
(> 20 pc)
3,01 €
(1,08 €/100 g)
2,74 € excl. VAT
Fluffy basmati rice with chickpeas and aromatic spices, ready to heat and serve in about 3 minutes for a quick lunch, side, or light dinner.


Ashoka Instant Aloo Choley 280 g
In stock
(> 20 pc)
2,93 €
(1,05 €/100 g)
2,66 € excl. VAT
Hearty potatoes and chickpeas in a rich onion-tomato sauce, ready in about 3 minutes—ideal with rice, naan, or as a quick side dish.


Ashoka Instant Aloo Matar 280 g
Last pieces in stock!
(8 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Creamy potato and green pea curry with mild spices—simply heat and serve with basmati rice, naan, or chapati for a quick, filling meal.


Ashoka Instant Bombay Pav Bhaji 280 g
In stock
(> 20 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Medium-spicy mashed vegetable curry ready in about 3 minutes—heat and serve with buttered rolls, toast, or rice for a quick, filling meal.


Ashoka Instant Dum Aloo 280 g
In stock
(20 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Tomato-spiced potato curry with a rich, savoury sauce—heat in minutes and serve with rice, naan, or as part of an Indian-style spread.
To round out your basket, start with Indian Rice as a versatile base, then add bold flavour from Sichuan Cuisine or explore comforting favourites from Vietnamese Cuisine for a different regional twist.
























































































































