Indian Cuisine - Cuisine - Indian


SWAD peanut cookies with pistachios 250 g
Last pieces in stock!
(4 pc)
5,17 €
4,70 € excl. VAT
Crunchy peanut-forward cookies with pistachio pieces, ideal with chai or coffee and great for sharing, lunchboxes, or crumbling over ice…


SWAD peanut cookies with mixed nuts 250 g
In stock
(10 pc)
4,99 €
4,54 € excl. VAT
Sweet, nutty cookies with a roasted peanut aroma and extra crunch from mixed nuts—ideal with chai or coffee, or as an easy snack on the go.


SWAD peanut cookies with almonds 250 g
Last pieces in stock!
(9 pc)
4,68 €
4,25 € excl. VAT
Crisp, nut-forward cookies with roasted peanut flavour and almond slices—ideal with tea or coffee, or crushed over ice cream for extra…


SWAD peanut cookies with cashews 250 g
Last pieces in stock!
(8 pc)
4,68 €
4,25 € excl. VAT
Crunchy, nut-forward cookies with a roasted peanut flavour and a buttery cashew finish—ideal with tea or coffee, or crumbled over ice cream.


Swad Mango puree Kesar sweetened 850 g
In stock
(> 20 pc)
4,68 €
(0,55 €/100 g)
4,25 € excl. VAT
Smooth, sweet Kesar mango purée that blends easily into lassi, smoothies, desserts, and baking for quick, consistent mango flavour all year…


Drana Black Mustard Seeds 500 g
Last pieces in stock!
(8 pc)
4,54 €
(0,91 €/100 g)
4,13 € excl. VAT
Whole seeds with bold, warming heat and a nutty aroma—ideal for tempering in hot oil, pickles, curries, and spice blends for extra depth.


SWAD coconut cookies 250 g
Last pieces in stock!
(7 pc)
3,82 €
3,47 € excl. VAT
Crisp, coconut-forward cookies with a gently sweet, toasted aroma—ideal with tea or coffee, and great crumbled over yogurt or ice cream.


SWAD sesame cookies 250 g
Last pieces in stock!
(6 pc)
3,69 €
3,35 € excl. VAT
Crisp, lightly sweet cookies with a toasted sesame aroma—ideal with tea or coffee, great for dunking, and tasty crumbled over yogurt or ice…


Ashoka Lentils with cumin rice 250 g
Last pieces in stock!
(8 pc)
3,10 €
(1,24 €/100 g)
2,82 € excl. VAT
Hearty lentils paired with fragrant cumin-scented basmati rice—simply heat and serve for a quick, warming lunch or easy dinner.


Ashoka Chutney Mango Sweet 250 g
In stock
(15 pc)
3,06 €
(1,22 €/100 g)
2,78 € excl. VAT
Fruity, gently spiced mango chutney with a thick texture—ideal as a dip for samosas, a curry side, or a sweet glaze for grilled meats.


Ashoka Instant Chana Pulao 280 g
In stock
(> 20 pc)
3,01 €
(1,08 €/100 g)
2,74 € excl. VAT
Fluffy basmati rice with chickpeas and aromatic spices, ready to heat and serve in about 3 minutes for a quick lunch, side, or light dinner.


Ashoka Instant Aloo Choley 280 g
In stock
(> 20 pc)
2,93 €
(1,05 €/100 g)
2,66 € excl. VAT
Hearty potatoes and chickpeas in a rich onion-tomato sauce, ready in about 3 minutes—ideal with rice, naan, or as a quick side dish.


Pasco Chutney mango sweet sauce 320 g
In stock
(14 pc)
2,93 €
(0,92 €/100 g)
2,66 € excl. VAT
Smooth, sweet mango chutney sauce for dipping, glazing, or stirring into curries to balance heat with gentle fruity flavour.


Ashoka Instant Aloo Matar 280 g
Last pieces in stock!
(8 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Creamy potato and green pea curry with mild spices—simply heat and serve with basmati rice, naan, or chapati for a quick, filling meal.


Ashoka Instant Bombay Pav Bhaji 280 g
In stock
(> 20 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Medium-spicy mashed vegetable curry ready in about 3 minutes—heat and serve with buttered rolls, toast, or rice for a quick, filling meal.


Ashoka Instant Dum Aloo 280 g
In stock
(20 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Tomato-spiced potato curry with a rich, savoury sauce—heat in minutes and serve with rice, naan, or as part of an Indian-style spread.


Ashoka Instant Saag Aloo 280 g
In stock
(14 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Classic spinach and potato curry in a gently spiced sauce—heat and serve in about 3 minutes with rice, naan, or as a quick side.


Ashoka Instant Paneer (Tofu) Makhani 280 g
Last pieces in stock!
(6 pc)
2,88 €
(1,03 €/100 g)
2,62 € excl. VAT
Creamy, gently spiced tomato makhani sauce with tofu for a quick curry—heat and serve with rice, naan, or chapati in minutes.


Ashoka Chutney Samosa 250 g
In stock
(11 pc)
2,70 €
(1,08 €/100 g)
2,45 € excl. VAT
Aromatic, tangy chutney made to dip hot samosas, pakoras, and other fried snacks, or to add a quick zing to wraps and sandwiches.


Swad Indian bread Papadum 200g
Last pieces in stock!
(6 pc)
2,34 €
(1,17 €/100 g)
2,13 € excl. VAT
Thin, ready-to-cook rounds that turn crisp in seconds—ideal with curries and chutneys, or served as a crunchy snack with dips.


Ashoka Spinach curry with potatoes and steamed rice 250g
Last pieces in stock!
(2 pc)
2,11 €
3,01 €
(0,84 €/100 g)
1,92 € excl. VAT
Mild, comforting spinach and potato curry served with fluffy basmati rice—just heat in the microwave or on the hob for an easy meal.


AHG Paste Rogan Josh 50 g
Last pieces in stock!
(5 pc)
1,79 €
(3,58 €/100 g)
1,63 € excl. VAT
Sauté briefly in oil to release its aroma, then simmer with meat, veg and tomatoes for a rich, warming Rogan Josh curry sauce.
To round out your basket, start with Indian Rice as a versatile base, then add bold flavour from Sichuan Cuisine or explore comforting favourites from Vietnamese Cuisine for a different regional twist.
























































































































