Indian Breads - Country of origin - India
Indian breads are a classic side for Indian meals, perfect for scooping up rich sauces, pairing with spiced dishes, or serving as a quick base for simple snacks at home.


Swad Punjabi Papadum with black pepper 200 g
Rating value is 5 of 5
In stock
(13 pc)
2,70 €
(1,35 €/100 g)
2,45 € excl. VAT
Thin, crisp papadums with a warm black pepper kick—quick to roast or fry and ideal as a crunchy side for curries, dals, and rice dishes.


Swad Indian bread Papadum with black pepper 200g
Rating value is 5 of 5
In stock
(18 pc)
2,39 €
(1,20 €/100 g)
2,17 € excl. VAT
Crisps up fast for a light, crunchy side with a warm black pepper kick—ideal with curries, dals, chutneys, or as a snack.


Swad Indian bread Papadum garlic 200g
Rating value is 4 of 5
In stock
(10 pc)
2,39 €
(1,20 €/100 g)
2,17 € excl. VAT
Thin, crisp papadums with a bold garlic aroma—quick to roast or fry and ideal alongside curries, dals, or as a crunchy snack with chutney.


SWAD peanut cookies with pistachios 250 g
Last pieces in stock!
(4 pc)
5,17 €
4,70 € excl. VAT
Crunchy peanut-forward cookies with pistachio pieces, ideal with chai or coffee and great for sharing, lunchboxes, or crumbling over ice…


SWAD peanut cookies with mixed nuts 250 g
In stock
(10 pc)
4,99 €
4,54 € excl. VAT
Sweet, nutty cookies with a roasted peanut aroma and extra crunch from mixed nuts—ideal with chai or coffee, or as an easy snack on the go.


SWAD peanut cookies with almonds 250 g
Last pieces in stock!
(9 pc)
4,68 €
4,25 € excl. VAT
Crisp, nut-forward cookies with roasted peanut flavour and almond slices—ideal with tea or coffee, or crushed over ice cream for extra…


SWAD coconut cookies 250 g
Last pieces in stock!
(7 pc)
3,82 €
3,47 € excl. VAT
Crisp, coconut-forward cookies with a gently sweet, toasted aroma—ideal with tea or coffee, and great crumbled over yogurt or ice cream.


SWAD sesame cookies 250 g
Last pieces in stock!
(6 pc)
3,69 €
3,35 € excl. VAT
Crisp, lightly sweet cookies with a toasted sesame aroma—ideal with tea or coffee, great for dunking, and tasty crumbled over yogurt or ice…


Swad Indian bread Papadum 200g
Last pieces in stock!
(6 pc)
2,34 €
(1,17 €/100 g)
2,13 € excl. VAT
Thin, ready-to-cook rounds that turn crisp in seconds—ideal with curries and chutneys, or served as a crunchy snack with dips.
To build a complete Indian spread, pair your bread with fragrant Indické omáčky , add depth with Indické koření , or choose a satisfying side from Indické ryže .























































































































